A szőlő rengeteg jótékony hatással bír, legyen szó akármelyik fajtájáról. A szőlőmag pedig egyike a természet leghatékonyabb antioxidánsainak. A szőlőmag mikroörleményben található polifenolok antioxidáns hatásának köszönhetően hozzájárulnak a szervezet immunrendszerének erősítéséhez és a szervezetben zajló káros oxidatív folyamatok gátlásához, vagy, erősebbé teszik az érfalakat, csökkenti a szív– és érrendszeri betegségeket, az érelmeszesedést, a daganatos megbetegedéseket; valamint látászavarok ellen és gyulladásos betegségek esetén is rendkívül hatékony.
A szőlőt, mind táplálkozási, mind gyógyászati célból évezredek óta használják. Már az egyiptomiak is fogyaszthatták, több mint 6000 éve és számos ősi görög filozófus tett említést a szőlő –amiből a bor készült– gyógyító erejéről. Az európai népi gyógyítók, parasztorvosok kenőcsöt készítettek a bőr- és szembetegségek kezelésére. A szőlőleveleket vérzés, gyulladás és fájdalomcsillapító hatása miatt, –mint például az aranyér– okozta bántalmakra alkalmazták. A gyümölcse a torokfájás, míg a szárított termése (mazsola) a székrekedés ellen bizonyult hatásosnak.
Először a Nobel-díjas tudós, dr. Szentgyörgyi Albert írta le 1936-ban kutatásai eredményét, mely szerint a szőlőmag igen kedvező hatással van az emberi szervezetre, és valószínűleg a szőlőmag tartalmazza a legtöbb természetes antioxidánst. A szabadgyökök a test általános leépülési folyamatainak és az öregedésnek egyik fő okát jelentik, ugyanis megtámadják az immunrendszert és ezzel szerepet játszanak a különböző betegségek kialakulásában és a test leépüléséhez vezető káros folyamatokban.
A folyamatos szőlőmag kivonat fogyasztása csökkenti a szem gyulladását, nő az alkalmazkodó- és látóképesség; ezenkívül gátolható a szürkehályog kialakulása. Fogyasztása pedig mindenképp ajánlott azok számára is, akik rendszeresen több órát töltenek számítógépes munkával.
A készítmény ajánlott továbbá keringési problémák megelőzésére, enyhíti az allergiás tüneteket, illetve segít beállítani a megfelelő koleszterinszintet. Segíthet az ízületek egészségének megőrzésében, illetve csökkentheti a gyulladásokat.
Jótékony hatása a kötőszöveti betegségekre is kiterjed, mivel erősíti a bőrben lévő kollagént. Ennek okán jó hatással van a bőrre is, szerepe van a bőr rugalmasságának és nedvességtartalmának megőrzésében, továbbá késlelteti a ráncok kialakulását. A szőlőmag kivonat tehát igen hatásos a bőrre és annak minőségére, ezért speciális bőrápoló készítményekhez, illetve kezelésekhez is alkalmazzák. A szőlőmag kivonatnak köszönhetően a bőr friss, üde, feszes és jó illatú lesz. Ránctalanító és bőrfeszesítő hatása akkor is működik, ha a szőlőmagot elfogyasztjuk, s nem krémet használunk. Ezen kívül nem csak a bőrt, de a hajat és a körmöket is ápolja, egészségesen tartja.
A SZŐLŐMAG KIVONAT MIKROŐRLÉSI ELJÁRÁSSAL KÉSZÜL, MELYNEK KÖSZÖNHETŐEN A MAGBAN TALÁLHATÓ POLIFENOLOK KÖZEL 100%-OSAN FEL TUDNAK SZÍVÓDNI A SZERVEZETBEN.